08.10.2006

Otwarcie sali teatralnej

Data 8 października 2006 r. na długo pozostanie w sercach i pamięci wielu ludzi mieszkających w Mnikowie, zwłaszcza młodych, skupionych w działającej przy parafii Św. Br. Alberta Grupie Teatralnej "Albertus". W drugą niedzielę października odbyło się uroczyste poświęcenie nowej sali teatralnej i pierwszy premierowy spektakl.

Po wspólnej modlitwie Ks. prałat Stanisław Murzyn - dziekan dekanatu czernichowskiego dokonał poświęcenie sali a następnie symbolicznie przecięto wstęgę. Po oficjalnej części otwarcia odbyło się przedstawienie oparte na motywach powieści Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem". Przed licznie zebraną widownią wystąpiło 18 aktorów, którzy od kilku lat próbują swoich sił na scenie.

Grupa Teatralna "Albertus" istnieje od 2000 r. Ludzi z nią związanych cechuje chęć czerpania i dawania innym wspólnej radości płynącej z teatru. Teatr ma na swoim koncie kilka spektakli: Misterium Męki Pańskiej, Misterium Bożego Narodzenia, dramat K. Wojtyły Brat naszego Boga, fragmenty Wesela S. Wyspiańskiego, Quo vadis?, sztukę Wojtyła - wspomnienie o wielkim papieżu, oraz oparty na powieści L.C. Douglasa spektakl Szata. Aktorzy sami opracowują scenografię i kostiumy. Mogą też liczyć na różnoraką pomoc ze strony Ks. proboszcza Stanisława Święciaka, który czasem również wchodzi w rolę aktora.

Otwarcie sali teatralnej

Dotychczasowe przedstawienia odbywały się w miejscowym kościele. Marzeniem grupy była prawdziwa sala teatralna ze sceną, kulisami i widownią. Wiosną tego roku podjęto działania, aby zaadaptować budynek stojący obok kościoła(były magazyn) właśnie do takich celów. Młodzież wraz ze swoimi bliskimi przystąpiła do prac remontowych. Dzięki pomocy Opatrzności, nieoczekiwanie pojawili się inni, zupełnie nie związani z teatrem ludzie, dzięki którym ta sala istnieje, a co więcej - jej wygląd i warunki w niej panujące przerosły wcześniejsze marzenia.